اخبار

1396/05/11


                                                                     بسمه تعالی

خدای متعال را شاکریم که توفیق آن را داریم که در محضر اساتید بزرگوار، دانشجویان عزیز و تلاشگران عرصه صنعت بتن در بهمن ماه 1396 دومین کنفرانس ملی فناوری های نوین بتن را برگزار نمائیم.

صنعت بتن در توسعه زیر ساختهای کشور نقش مهمی را ایفاء می نماید. بتن به عنوان مصالح ساختمانی برگزیده قرن و پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در مهندسی عمران و صنعت ساختمان دارای جایگاه ویژه ای می باشد. لذا مطالعه و بررسی بیش از پیش خواص بتن و روشهای ساخت آن و با توجه به مسائل زیست محیطی و توسعه پایدار امری ضروری است. از طرفی سطح علمی بتن در ایران با سایر کشورهای جهان برابری می کند و ایران دارای بهترین معادن شن، ماسه و آب در خاورمیانه است و ما برای ارتقای کیفیت و سطح مطلوب کار، تنها باید بتوانیم وحدت رویه و چگونگی مصرف در کشور را مدیریت کنیم.

امروزه با بکارگیری مصالح و فن آوریهای نوین می توان خواص بتن را متناسب با شرایط بهره برداری به میزان قابل توجهی ارتقاء داد. از جمله این خواص که عموماً باعث رشد نسبی سایر خواص بتن نیز می شود، مقاومت فشاری آن می باشد. بکارگیری بتن های با مقاومت بالاتر با توجه به بلند مرتبه سازی، پیش تنیدگی و سازه های ویژه، علاوه برکاهش حجم اجزاء سازه ای که مزیت معماری دارد. باعث سبک تر شدن وزن سازه و به تبع آن کاهش نیروی جانبی زلزله می گردد که با توجه به این امور در کشور ما که اکثر نقاط آن تحت تاثیر گسلهای فعال زلزله می باشد بسیار ضروری به نظر می رسد.

با رشد فزاینده تولید سیمان در کشور، امروز تولید سیمان در داخل کشور به بیش از میزان نیاز رسیده است که موجب ایجاد رقابت در بالا بردن کیفیت سیمان شده است. تدوین استانداردهای جدید نیز موجب توجه بیشتر به کیفیت سیمان گردیده و پژوهشگران درصدد استفاده از آن در روسازی بتنی به جای آسفالت شدند. با توجه به اینکه رویه های بتنی از نشست کمتر، هزینه نگهداری کمتر، نیاز به روکش کمتر و نیز ایمنی بیشتری نسبت به رویه های آسفالت برخوردارند، امید می رود که با توجه به مازاد تولید سیمان در کشور، رویه های بتنی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

امید است دومین کنفرانس ملی فناوری های نوین بتن با همت مسئولین دانشگاه علم و فرهنگ شعبه رشت و جهاد دانشگاهی واحد گیلان و با حمایت دستگاه های اجرایی به نحوه شایسته ای در بهمن 1396 برگزار گردد و شاهد حضور گسترده متخصصین و صاحب نظران و دانش پژوهان باشیم.

 

دکتر رحمت مدندوست

رئیس علمی دومین کنفرانس ملی فناوری های بتن